Převaděč 2m - OM0OVW

Geneze převaděče OM0OVW - Krížna je velmi bohatá a pestrá. Od jeho zrodu v druhé třetině minulého století po stav nucené odstávky v roku 2007 (na zásah majitele objektu) pracoval k plné spokojenosti. Jádro tvořili dvě propojené stanice Dragon SY-130 (Albrecht AE 560). Antény měl převaděč dvě (RX, TX) s třemi dutinovými odlaďovači kmitočtu TX v cestě RX signálu. Původně měl být převaděč osazený klasickým 4-dutinovým duplexerem s výstupem na jednu anténu, ale tato varianta nebyla použita. V letě 2008 byl převaděč OM0OVW (i s těžkými dutinovými odlaďovači) dopraven na základnu klubu OM3KWZ - dík za to patří Tonovi OM7AG.

Krátce a jednoduše - zrodil se převaděč nový, kde jsou použité dvě stanice Motorola GP 300 bez  koncových stupňů. Obě jsou spolu s řídící jednotkou vestavěny do bloku použité radiostanice VR21. Převaděč momentálně pracuje v testovacím provozu (od 08/2008) z klubu OM3KWZ s omezeným výkonem cca 4W (původní přeladěný PA stupeň VR 21). Převaděč a jeho řídicí jednotka (program PIC 16F628) je dálkově ovládaná kódy DTMF a umožnuje měnit vysílaný text, vypnout a zapnout převaděč, vypnout a zapnout případné propojení na Echolink, měnit časy jednotlivých funkcí převaděče a pod. Dálkové ovládání je kryto heslem.

    

Koaxiálny duplexer (Heliax - podle VE2AZX) byl navržen na simulátoru a jeden jeho díl RX byl otestován a změřen Honzou - OM7OA. Jeho parametry jsou :

  F1 = 145,175 MHz (RX)

  F2 = 145,775 MHz (TX)

  Průchozí útlum F1 je 0,7 dB

  Designe : použijí se 4 odlaďovače na straně RX a dva  na straně TX

 

 

 

 

 

Koaxiální duplexer je společným projektem OM7AB, OM7AC a OM3WZM.