Maják – procesní část.
Pro potřeby řízení majáku s výstupem jak 144 MHz, tak 435 MHz byl navržen obvod s mikroprocesorem PIC 16F84A s odděleným výstupem negativní logiky, která přímo ovládá oba vysílače majáku (výkon a klíčování).
Technické parametry:
Popis konstrukce
Řízení majáku je naprogramováno do mikročipu PIC16F84 jako nekonečná smyčka s dobou cyklu cca 70 sec +/- 15 sec. Za dobu cyklu se odvysílá značka majáku (OM0MVC nebo OM0MUC) spolu s lokátorem (LOC JN98MV) a podle stavu proměnné výkon informace o dále vysílaném výkonu (NEXT POWER BASE nebo NEXT POWER REDUCED). Cyklus je doplněn o stále zaklíčovaný signál TX s pevnou dobou 20 sec + čas značky a info z druhého výstupu. Po uběhnutí jednoho cyklu se změní proměnná výkon na její opačnou hodnotu. Doba cyklu je závislá na rychlosti vysílání znaků.
Značka, lokátor a informace o výkonu TX se vysílá vždy základním (plným) výkonem. Dále následuje 1 sec pauza a po ní je na doběhnutí cyklu zaklíčován TX proměnou hodnotou výkon.
V procesoru není využita interní EEPROM paměť. Napájení procesoru je stabilizováno obvodem 78L05. Procesor pracuje v módu LP s krystalovým oscilátorem 32,768 kHz.
Výstupy z procesoru jsou deklarovány jako pozitivní logika -PORTA – RA0, RA1, RA2, RA3. První pár ovládá TX majáku pro 144 MHz – Výstup RA0 = log „0“ snížený výkon, log „1“ plný výkon. Výstup RA1 klíčuje TX (144 MHz) aktivní je log „1“. Obdobně jsou funkční výstupy RA2 – klíčování pro 435 MHz a RA3 – řízení výkonu TX pro 435 MHz.
Pro oddělení signálů od procesoru (TTL logika) k přímému řízení obou TX majáku jsou zapojeny běžné NPN transistory. Tyto transistory negují výstupní logiku procesoru. (Aktivní signál je ve stavu log „0“).
Program majáku je napsán v jazyku C s použitím kódování znaku morse do jednoho bytu od OK2TEJ.
Zvolen 1/2008 Zdeno OM3WZM